Ajda Pekkan (1946)

ajda_pekkan-2013

 

 

Ajda Pekkan’a ‘Tüm Zamanların Değişmeyen Sanat Markası Ödülü’ verildi
Pekkan’a ödülü, Sheraton Otel’de düzenlenen ‘Markam 2023’ marka zirvesinde Türk Patent Enstitüsü Başkanı Habip Asan verdi.
Ödülü almanın çok güzel olduğunu belirten Pekkan, sanat hayatının başında markalaşma gibi bir fikrinin bulunmadığını söyledi. Buna karşın her zaman farklı olmayı, kendisini güncel tutmayı amaçladığını vurgulayan Pekkan, ödülü bu nedenle çok anlamlı bulduğunu ifade etti.

Pekkan, sanata başladığı yıllarda sektörel altyapının olmadığını ve her şeyi öğrendikleriyle yaptığını dile getirerek, ”İki Ajda Pekkan var: Biri Ajda’nın menajeri, diğeri ise karşınızda” dedi.

Hayatının bazı dönemleriyle ilgili de konuşan Pekkan, bugün geldiği noktayı genç düşünmeye ve içindeki enerjiye borçlu olduğunu vurguladı.
3 Nisan 2013

 

pop müzik sanatçısı
1946 yılında İstanbul’da doğdu. Babası subay, annesi ev hanımıydı. Çok ‘sosyal ve modern’ bir çevrede yetişti. Çocukluğu, babasının görevi dolayısıyla Gölcük´te geçti.

1963 yılında Ses dergisinin açtığı artist yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Hemen ilk filmini çevirdi. Sanat hayatı boyunca birçok filmde rol aldı. Bunların en bilinenlerinden birisi de ´Abidik Gubidik´ti. Bu filmde Öztürk Serengil ve Aysel Tanju ile rol aldı. 1970´lerde müzik piyasasına adım attı. 1975-76´lı yıllarda sözlerini Fikret Şeneş´in yazdığı aranjörlüğünü Noray Demirci´nin yaptığı ´Hoş Gör Sen´, 1977 yılında seslendirdiği Fransızca parça ‘Viens Dans Ma Vie’ filmlerde yer aldı.

Türkiye´de estetik ameliyatı konusunda bir ilk oldu. Türk popunun ilk aşaması diyebileceğimiz ´aranjman´ modasının ilk ürünlerini verenlerden oldu.

1973 yılında Avrupa´nın ünlü müzikholü ´Olympia´da verdiği konserle dış dünyaya açıldı.

Türkiye’nin mutlu azınlığı ona ´Superstar´ ünvanını verdi. 7 yıl kadar Fransa´da kaldıktan sonra ülkesine döndü. Ülkü Aker ve Fikret Şenes gibi söz yazarlarıyla çalıştı.

Aman Petroil

1980 yılında Türkçe sözlerini Şanar Yurdatapan ve müziğini Atilla Özdemiroğlu’nun yaptığı ‘Petroil’ adlı parçasıyla Eurovision’da ülkemizi temsil etti. Müzik yelpazesini genişleten Pekkan, Jazz türüne eğildi ve Amerikalı ünlü bir sanatçıyla konser verdi. Bu konserde ona vokalist olarak Mazhar-Fuat-Özkan eşlik etti. 90´lı yıllarda her sene bir albüm çıkardı.

 

HAKKINDA YAZILANLAR

1.Profili Olmayan Kadın
Bir Süperstar’ın Yaşamından Pınar Çekirge, Nuh Köklü Cep Kitapları / Anlatı Dizisi

“Bir toplumun sürekli idolü olmak, güzelliği temsil etmek, kusurlarını yok edip, varolmayan güzellikleri de güzelliğine eklemek… Sanki neredeyse yeni bir yaratık yaratmak… Ama o, tüm bu çabaya, belki sanıldığı kadar bencil olmayan bir amaç uğruna girişmişti. Koca bir topluma sürekli bir güzellik duygusu vermek, kendinden emin bir kadının zamana meydan okuyuşunu simgelemek… -Atilla Dorsay, Ajda’nın Yüzü- Ajda, bir simgeydi… bir efsane. Eskimekten korkan, konuşurken… Fransızca ve İngilizce sözcüklere sığınan, kaliteli hayatı… first class uçmayı, hayvanları seven… Kendi deyişiyle “ekstrem tenakuzlar içinde” yaşayan bir “süperstar”.

Etiketler:

Bu yazı toplamda 805 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Biz Kimiz?

Dünyanın her bölgesinden insanın sohbet etmek, yeni arkadaşlıklar kurmak için tercih ettiği sohbet sitesi. Binlerce insanın bir araya geldiği global sohbet odalarında sizlerde yerlerinizi alarak yeni sohbet arkadaşlıkları kurun. Sohbetinizi ilerleterek, yeni aşklara yelken açın. Boş zamanlarınızı, yalnız geçirdiğiniz zamanları daha dinamik şekilde değerlendirin.

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.
www.sekershell.com